duchowość

Adwent – jak nie zgubić sensu Świąt Bożego Narodzenia

Poleć innym

Adwent, czyli czas poprzedzający okres Bożego Narodzenia w rzeczywistości jest pędzączą szamotaniną obowiązków, zadań do wykonania. A przecież to jest ten szczególny okres w czasie roku kalendarzowego, kiedy poprzez zatrzymanie się i refleksję nad życiem możemy pozwolić aby w nas, w naszym wnętrzu narodziło się „coś” nowego.

Do biegu, gotowi start……

Zakupy, lista prezentów, lista gości, lista potraw… pewnie mogłabym wymieniać tak bardzo długo. Piękny czas, który zabieramy sobie samym. Nie jestem wyjątkiem. Ten rok wygląda jednak dla mnie nieco inaczej niż poprzednie lata. To za sprawą skromniejszego budżetu jakim dysponuje. Więc nie do końca był to mój świadomy wybór. Zostało mi zabrane poprzez różne okoliczności wzięcie udziału w wyścigu który, sama napędzęłam. Sama pewnie bym nie podjęła takiej decyzji. A ponieważ zawsze szukam dobrej strony w trudnych okolicznościach, tak i tym razem zauważyłam, że coś nowego rodzi się we mnie, duchowe przeżycie czasu oczekiwania.

Jaki jest sens Świąt dla Ciebie?

Zastanawiałam się więc więcej, nad sensem Adwentu i samych Świąt Bożego Narodzenia – czasu w którym tradycja splata się z tajemnicą Narodzenia Jezusa Chrystusa. Przyjrzałam się temu co dzisiaj mówi nam Kościół. Codzienne czytania dotyczą czasów ostatecznych, Apokalipsy, Maryi, która oczekiwała przyjścia na świat swojego dziecka – małego człowieka  – wielkego Boga.
Ta refleksja zaprowadziła mnie do pytania o sens życia wogóle. Skoro każdy, bez wyjątku skończy w tym samym miejscu,to ja chcę zadać sobie pytanie –  co dzisiaj jest dla mnie ważne z tej perspektywy? Koniec kojarzony ze śmiercią (czytania z Apokalipsy) w zestawieniu z Narodzeniem Jezusa to paradoks. Ale może właśnie sensu należy upatrywać w paradoksach.

Na codzień zazwyczaj nie zastanawiamy się nad końcem naszego życia, a właśnie ten okres czasu skłaniać powinien nas do takiej refleksji. Chyba wielu już z nas słyszało lub nawet przeczytało bardzo przejmującą książkę Bronnie Ware – „Czego żałują umierający”. Książka napisana przez pielęgniarkę, której dane było towarzyszyć setkom ludzi, stojącym na granicy życia i śmierci. W bardzo przejmujący sposób zrelacjonowała wypowiedzi swoich podopiecznych. Nawiasem mówiąc świetny pomysł na prezent. Jeśli Twoje życie pędzi mocno do przodu, zwolnij już dzisiaj. Tak jak rozpędzony pociąg potrzebuje czasu i odległości żeby wyhamować, tak Ty jeśli na codzień żyjesz w pędzi potrzebujesz chwilę wcześniej zwolnić, żebyś w tym radosnym czasie była nie tylko ciałem ale i duszą, całą swoją obecnością przy najbliższych. Wszyscy wiemy, że najpiękniejszym prezentem dla Twoich najbliższych będziesz Ty ze swoją aktywną obecnością i uważnością na drugiego cżłowieka.

Wielkie pytanie na czas Adwentu

Adwent jest czasem oczekiwania, czasem gdzie w każdym z nas może się coś odrodzić. Zmień perspektywę, tylko na chwilę i zobacz, z czym Ci nie jest dobrze dzisiaj. Ponieważ pracuję z ludźmi metodą coachingową, zadawanie pytań skłania do refleksji, te do decyzji i kolejno do działania. Jak przeżyłabyś te Święta, gdyby były Twoimi ostatnimi na tej ziemi? Czy tak jak to dzisiaj zaplanowałaś?

Szykując się do radosnych Świąt Bożego Narodzenia nie zgubmy po drodze ich sensu. Życzę każdemu aby zrodziło się w Was piękne oczekiwanie na lepsze jutro, które zaprowadzi Was do pełni i radości życia tu i teraz.

Coach chrześcijanski, coach kryzysowy, life coach, coach zawodowy, mentor, konsultant biznesowy i psychologiczny, przedsiębiorca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *